Detail štátu

Albánsko Albánsko - transparent

Ponúkame 24 ubytovacích kapacít za cenu 190 € - 1 868 €.

Nová turistická destinácia, ktorá sa rozvíja veľmi rýchlym tempom ponúka svojim návštevníkom množstvo antických, ale aj iných historických a kultúrnych pamiatok, nádherné pláže, horské oblasti s krištáľovo čistými divokými riekami ako stvorenými pre rafting. V súčasnosti je Albánsko maximálne bezpečnou a bezproblémovou krajinou. Priamy let z Bratislavy do Tirany trvá približne 1 hod. 20 min. Transfer z letiska v Tirane do strediska  Durrës tvrá približne 40 minút a do strediska Shëngjin približne 1 hodinu. Autobusová preprava od slovenských hraníc do Albánska trvá cca 20 – 26 hodín.

 

Albánsko (oficiálny názov Republika Shqipëria) je malá, prevažne hornatá krajina na balkánskom poloostrove hraničiaca s Čiernou Horou na severozápade, s provinciou Kosovo na severovýchode, s Macedónskom na východe a s Gréckom na juhu. Západná časť Albánska leží na pobreží Jadranského mora a juhozápadnú časť obmýva Iónske more.  Albánsko sa vyznačuje rozmanitou a nádhernou prírodou s minimálnym množstvom civilizačných zásahov. Asi 70% územia Albánska tvoria vysoké hory, na severe tzv Albánske Alpy. Nížiny sa nachádzajú len v úzkom pobrežnom páse. Albánsko je známe jazerami (Skadarské jazero na hranici s Čiernou Horou, Ochridské a Prespanské jazero na hranici s Macedónskom). Najväčšie mestá sú Tirana – hlavné mesto (780.000 tis. Obyvateľov), Durrës (Drač) – najväčší lodný prístav a Skadar – historické mesto na brehu Skadarského jazera.

Albánske pobrežie sa vyznačuje typicky stredomorskou klímou, teplými a suchými letami a vlhkými zimami. Pobrežie Jadranského mora je dlhé približne 200 km. Nachádzajú sa tu najväčšie a najkrajšie široké piesočnaté pláže Albánska. Najznámejšie sú Dračská riviéra (v dĺžke cca 30 km) a pláže v okolí miest Shëngjin, Lezhë a Vlorë. Na pobreží Iónskeho mora sú to pláže v okolí letoviska Saranda (oproti Korfu).

Albánci sa pokladajú za jeden z najstarších národov Európy, ich predkami boli Ilýri. Od r. 1469 do r. 1912 patrilo Albánsko pod Osmanskú ríšu, od r. 1912 do r. 1946 bolo kráľovstvom. Po 2. svetovej vojne bolo pod komunistickou diktatúrou Envera Hodžu a stalo sa najizolovanejšou krajinou Európy. Pád totality a demokratické voľby v r. 1990 urýchlili ekonomický vzostup vo všetkých oblastiach vrátane cestovného ruchu. Vybudovali sa nové cesty a hotely.

Albánci sú veľmi priateľskí a pohostinní, sú zvyknutí venovať sa svojim hosťom. Albánska kuchyňa je typicky mediteránska a balkánska, so silným tureckým vplyvom. Najobľúbenejším jedlom je gyros (pečená baranina resp. jahňacina podávaná s chlebom pita), mäso na rošte, čevabčiči, šaláty s olivami, syry feta. Národným alkoholom je rakija najčastejšie vyrábaná z hrozna.

Shëngjin

Shëngjin sa nachádza v severozápadnej časti Albánska, na pobreží Jadranského mora v blízkosti známeho Albánskeho mesta Lezhë. Je to rýchlo sa rozvíjajúce prímorské letovisko. Má kvalitnú ponuku ubytovacích kapacít, široké piesočnaté pláže s krásnym pohľadom na Jadranské more. Reštaurácie v Shëngjin sú známe svojou ponukou najčerstvejších morských plodov v regióne. Turistov nadchnú pokrmy z morských plodov ulovených miestnymi rybármi, ale aj špeciality albánskej a talianskej kuchyne, typický nápoj „raki“ (rakija z hrozna) a kvalitné vína zo severnej oblasti Albánska.

Durrës

Mesto Durrës sa rozprestiera na pobreží jadranského mora a je známe svojimi historickými pamiatkami, múzeami, atrakciami a divadlami. Medzi najvýznamnejšie z nich patrí najväčší starorímsky amfiteáter na Balkáne a kúpele z 2 st. pred n.l., stará pevnosť, archeologické múzeum so zbierkami historických artefaktov. Dnes je Durrës hlavným prístavným mestom Albánska, s častými linkami trajektov z Talianska a Čiernej Hory. Dračský záliv je známy svojou plážou Golem, ktorá sa tiahne v dĺžke cca 30 km. Je obľúbená medzi turistami ako aj medzi obyvateľmi Tirany. Pozdĺž celej pláže je množstvo hotelov, rekreačných víl, reštaurácií, barov a nočných klubov, ktoré ponúka jú počas letných mesiacov rušný nočný život.

Destinácia:

[Zobraziť mapu]
Výsledky hľadania
Náš tip
Albanian Star

Albanian Star

Albánsko » Durrës

41 termínov / 14 Last minute / 13 First moment

Strava: PL, AI Odlet: PRG, BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky autobus vlastná kombinovaná LM FM

Náš tip
RAFAELO

RAFAELO

Albánsko

15 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: AI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky autobus vlastná kombinovaná

Náš tip
Dolce Vita

Dolce Vita

Albánsko » Durrës

17 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: AI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky autobus vlastná kombinovaná

Náš tip
Oaz

Oaz

Albánsko

13 termínov / 4 Last minute / 9 First moment

Strava: PL, LAI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky vlastná LM FM

Náš tip
Akileda

Akileda

Albánsko » Durrës

11 termínov / 4 Last minute / 7 First moment

Strava: AI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky vlastná LM FM

Náš tip
Leonardo

Leonardo

Albánsko

25 termínov / 4 Last minute / 9 First moment

Strava: AI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky autobus vlastná kombinovaná LM FM

Náš tip
Ibiza

Ibiza

Albánsko

6 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: AI Odlet: BTS Odjazd z: 0 miest

letecky autobus vlastná kombinovaná

Náš tip
Grand Blue Fafa

Grand Blue Fafa

Albánsko » Durrës

10 termínov / 4 Last minute / 6 First moment

Strava: AI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky vlastná LM FM

Náš tip
Albánsko – mozaika albánskych zaujímavostí

Albánsko – mozaika albánskych zaujímavos…

Albánsko

3 termíny / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: BS Odlet: - Odjazd z: 0 miest

autobus

Náš tip
Espana

Espana

Albánsko » Durrës

21 termínov / 12 Last minute / 9 First moment

Strava: RA, PL, PP Odlet: PRG Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM


ďalšie ponuky >